среда, 6. март 2013.

Na Fejsbuku se javilo 300 đaka da bije druga

REGIJA

Na društvenoj mreži Fejsbuk pojavila se grupa ''Svi mi koji hoćemo da prebijemo Ivana'', kojoj je pristupilo više od 300 djece. Iako je majka dječaka slučaj prijavila policiji grupa je izbrisana tek pošto je Fejsbuku prijavljeno nasilje.


Na društvenoj mreži Fejsbuk pojavila se grupa “Svi mi koji hoćemo da prebijemo Ivana”.
Iako je majka dječaka slučaj prijavila policiji, grupa je izbrisana tek pošto je Fejsbuku prijavljeno nasilje. Nedugo zatim formirana je grupa “Mi koji hoćemo da pljunemo Ivana jer je cinkaroš”.
- Na Fejsbuku pod imenom “Svi mi koji hoćemo da prebijemo Ivana” osnovana je grupa protiv moga sina. Grupi je pristupilo više od 300 djece, a skoro svi su bili njegovi školski drugovi. Uplašila sam se, prijavila slučaj policiji, a dijete ispisala iz škole. Grupa je izbrisana, a zatim je preformulisana “Mi koji ćemo da pljunemo Ivana jer je cinkaroš” - priča majka Ivana G. (11).
Majka dječaka, koji je išao u školu na teritoriji beogradske opštine Savski vijenac, objašnjava da je sin postojanje grupe od nje sve vrijeme krio. Ali, dječak nije mogao da sakrije strah.
- Izmišljao je stvari kako ne bi išao u školu, a bio je đak sa svim peticama. Počeo je da mokri u krevet, a to nije radio ni kada je bio mali. Prijavila sam sve policiji, ali je grupa izbrisana tek kada je prije tri mjeseca moj prijatelj direkciji Fejsbuka prijavio nasilje. Kada grupe više nije bilo, sin mi je rekao da sam ga “izblamirala” jer ga zovu “mamina maza” – razočarana je majka,i podvlači da joj je najteže palo što je niko nije shvatao ozbiljno.
U policiju je otišla sa laptopom. Pokazala im je grupu na Fejsbuku.
- Policajci su mi rekli da imam opciju da ih prijavim Fejsbuku i da je to vjerovatno “dječja šala”, kao i da ne mogu oni po cio dan da češljaju internet. Otišla sam u školu, gdje su mi rekli da je to što su djeca uradila loše i da ne mogu da otkriju ko je oformio grupu jer se predstavio nadimkom. Kada smo obrisali grupu, oni su napravili drugu, gdje pozivaju na pljuvanje. Tada sam ga ispisala iz škole – objašnjava majka dječaka.
Ako se u obzir uzme da 97 odsto đaka u Srbiji ima dostupnost kompjuteru, a da polovina osnovaca i gotovo svi srednjoškolci imaju telefon sa internet pristupom, opasnost koja vreba djecu je izuzetno velika, smatra kriminolog Igor Pešić.
- Najveći problem je izvjesnost kazne za nasilnike. Kada roditelj želi da prijavi da mu neko vrijeđa dijete na Fejsbuku, on poziva 192 ili odlazi u policijsku stanicu i podnosi prijavu. To u vrlo malom broju slučajeva završi u Službi za visokotehnološki kriminal i gotovo nikad se ne otkrije ko vrijeđa i psihički zlostavlja djecu – kaže Pešić.

Нема коментара:

Постави коментар